Високий Вал

Последнее обновление 21:25 воскресенье, 16 июня

Укр Рус

Виктория ГАВРИК

Журналіст

Неукраїнські іграшки

 

Недавно побачила у дитини моїх знайомих п’ять ляльок Барбі. З деякими вона вже не грається: набридли. Ані діти, не їх батьки навіть не здогадуються, як ці пластмасові, схожі одна на одну красуні впливають на психіку дівчаток.

Коли в нашій країні у почали продаватися перші Барбі, я була вже підлітком. Дитячі іграшки з ляльками мали б поступитися місцем спілкуванню з друзями увечері на шкільному подвір’ї. Але так хотілося взяти до рук маленьку пластмасову красуню, схожу на принцесу із мультиків, вигадати незвичний сюжет! І тому моя добра матуся на частину своєї мізерної зарплати (до речі, перші Барбі коштували чимало) поїхала купувати мені подарунок. Але, побачивши мамину ляльку, я засмутилася – вона була зовсім не класичною Барбі - білявкою з широкою посмішкою, а мала каштанове волосся і ледь посміхалася. Мама переконувала мене, що ця лялька зроблена якісно, що вона найкрасивіша серед інших, тому вона й обрала її. Та мені чомусь хотілося таку, як у всіх! 

До чого я розказую цю нікчемну дитячу історію? Зараз поясню.

Більшість дітей мають яскраву фантазію, але також вони схильні наслідувати інших у поведінці, мати речі, такі, як у когось. Таке прагнення переростає у щось більше, коли дитина стає дорослою. Вона мислить, як всі, прагне вдягатися, як всі, і загалом стає гвинтиком у суспільстві, який вправно вкручують, як їм схочеться, справжні «індивідуали». А що стосується дівчат – для багатьох з них стає трагедією той факт, що вони, подорослішавши, стали не такими красивими, як лялька Барбі – її образ лишається у свідомості дівчаток як еталон краси (одна моя подруга, наприклад, так мені і зізналась, а коли почала набирати вагу, це була для неї величезна трагедія).

Тільки зараз я розумію, що нічого справді хорошого в тих американських ляльках немає. Куди цінніші авторські іграшки, вироблені місцевими майстрами – вони індивідуальні, красиві і до того ж зроблені із натуральних матеріалів.

І наостанок ще одне спостереження. Недавно зайшла до кількох дитячих крамниць. Більшість іграшок, що в них продається, вироблено в Китаї. Є небагато виробництва Львова, Ніжина, Москви.

Вагома частина іграшок відтворює образи американських мультфільмів і кіно – це поліцейські і солдати, бетмени і спайдермени, барбі та діснеєвські герої. Деякі образи – нейтральні «інтернаціональні» їжачки, зайчики та ведмеді. Жодного образу, пов’язаного з українською культурою (чи ширше - слов’янською) немає. Тож яку ментальність ви прищеплюєте своїм дітям – китайську чи американську, чи взагалі, ніяку?

Іграшки у магазинах пластмасові чи із синтетичних тканин – майже немає дерев’яних. У нашому місті гарно зроблену, оригінальну іграшку можна придбати тільки безпосередньо у майстра, замовивши, наприклад, через Інтернет. Або випадково натрапити на щось цікаве в сувенірній лавці, галереї чи студії виробів ручної роботи. У широкому продажу таких іграшок немає: власники крамниць бояться, напевне, що масово їх купувати не будуть, адже смаки більшості сформовані діснейлендом.

Комментарии (16)

Cameron | 2013-12-09 08:22

Articles like these put the consumer in the driver seat-very imoptrant.

Ответить | С цитатой

Pravesh | 2013-12-07 14:58

So much info in so few words. Tooslty could learn a lot.

Ответить | С цитатой

Joshua | 2013-12-06 15:40

It's about time soomnee wrote about this.

Ответить | С цитатой

rvjaambfi | 2011-10-06 14:12

kAStGk rqplebbpeqfu

Ответить | С цитатой

wgennpi | 2011-10-04 13:04

nvBU7T awolayffccbs

Ответить | С цитатой

Kaiden | 2011-10-03 22:51

Yup, that sohuld defo do the trick!

Ответить | С цитатой

Виктория | 2010-11-24 15:35

авторские куклы и деревянные игрушки можно найти тут: remesla.cn.ua

Ответить | С цитатой

Сергій Колесник | 2010-11-24 13:02

Інна

Сергій Колесник

Редактор новин

Не бачу протиріч. Ви тільки підтверджуєте всі мої тези! Принаймні не заперечуєте.

Ответить | С цитатой

Інна | 2010-11-24 11:44

Сергій Колесник

Редактор новин

Майже погоджуюсь, але не зовсім.
Не так давно потрапив до нас диск "Українські мультфільми". Сучасні. Скажу чесно - такого депресняка я давно не бачила. Зарозумно і нецікаво. Ну, може, комусь високоестетичному воно і сподобається. Я бажання переглянути ще раз не маю.
Що ж до радянських мультиків - то вони найкращі для нас, вихованих у СРСР. Сучасні діти сприймають їх інакше, і такої палкої любові вже не матимуть, як би нам того не хотілося.
І ще одне. За моїми спостереженнями, сучасні діти мають так багато можливостей, що і з іграшками грають мало. Суджу по своїй дитині. У її 8 років жодні Барбі-Вінкси вже давно не актуальні. І іграшки уже грають роль скоріше ностальгічну та символічну.

Ответить | С цитатой

Сергій Колесник | 2010-11-24 10:15

Редактор новин

A priori погоджуюсь. Але зауважу: далеко не все, що приходить із Заходу треба залапковувати. США - велика країна, яка створила другий в світі за кількістю продукції кінематограф, поступаючись тільки Індії, і беззаперечний світовий лідер у царині мультфільмів. Меню диснеївских мультикив величезне включаючи "Білосніжку", "Русалоньку" та інші казки, що стали надбанням людства. Інша справа, що САМЕ ми (як країна) купуємо, і що (як батьки) дозволяємо дивитися дітям.
У Радянському Союзі українські мультфільми були чи не накращими. Як відомо, українці реалізуються значно ліпше за кордоном, ніж на рідних теренах - багато мультиплікаторів переїхало до Москви. Зараз галузь у занепаді і буде перебувати у такому стані невизначенно довгий час.

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: