Високий Вал

Последнее обновление 16:50 вторник, 2 апреля

Укр Рус

Виктория ГАВРИК

Журналіст

Неукраїнські іграшки

 

Недавно побачила у дитини моїх знайомих п’ять ляльок Барбі. З деякими вона вже не грається: набридли. Ані діти, не їх батьки навіть не здогадуються, як ці пластмасові, схожі одна на одну красуні впливають на психіку дівчаток.

Коли в нашій країні у почали продаватися перші Барбі, я була вже підлітком. Дитячі іграшки з ляльками мали б поступитися місцем спілкуванню з друзями увечері на шкільному подвір’ї. Але так хотілося взяти до рук маленьку пластмасову красуню, схожу на принцесу із мультиків, вигадати незвичний сюжет! І тому моя добра матуся на частину своєї мізерної зарплати (до речі, перші Барбі коштували чимало) поїхала купувати мені подарунок. Але, побачивши мамину ляльку, я засмутилася – вона була зовсім не класичною Барбі - білявкою з широкою посмішкою, а мала каштанове волосся і ледь посміхалася. Мама переконувала мене, що ця лялька зроблена якісно, що вона найкрасивіша серед інших, тому вона й обрала її. Та мені чомусь хотілося таку, як у всіх! 

До чого я розказую цю нікчемну дитячу історію? Зараз поясню.

Більшість дітей мають яскраву фантазію, але також вони схильні наслідувати інших у поведінці, мати речі, такі, як у когось. Таке прагнення переростає у щось більше, коли дитина стає дорослою. Вона мислить, як всі, прагне вдягатися, як всі, і загалом стає гвинтиком у суспільстві, який вправно вкручують, як їм схочеться, справжні «індивідуали». А що стосується дівчат – для багатьох з них стає трагедією той факт, що вони, подорослішавши, стали не такими красивими, як лялька Барбі – її образ лишається у свідомості дівчаток як еталон краси (одна моя подруга, наприклад, так мені і зізналась, а коли почала набирати вагу, це була для неї величезна трагедія).

Тільки зараз я розумію, що нічого справді хорошого в тих американських ляльках немає. Куди цінніші авторські іграшки, вироблені місцевими майстрами – вони індивідуальні, красиві і до того ж зроблені із натуральних матеріалів.

І наостанок ще одне спостереження. Недавно зайшла до кількох дитячих крамниць. Більшість іграшок, що в них продається, вироблено в Китаї. Є небагато виробництва Львова, Ніжина, Москви.

Вагома частина іграшок відтворює образи американських мультфільмів і кіно – це поліцейські і солдати, бетмени і спайдермени, барбі та діснеєвські герої. Деякі образи – нейтральні «інтернаціональні» їжачки, зайчики та ведмеді. Жодного образу, пов’язаного з українською культурою (чи ширше - слов’янською) немає. Тож яку ментальність ви прищеплюєте своїм дітям – китайську чи американську, чи взагалі, ніяку?

Іграшки у магазинах пластмасові чи із синтетичних тканин – майже немає дерев’яних. У нашому місті гарно зроблену, оригінальну іграшку можна придбати тільки безпосередньо у майстра, замовивши, наприклад, через Інтернет. Або випадково натрапити на щось цікаве в сувенірній лавці, галереї чи студії виробів ручної роботи. У широкому продажу таких іграшок немає: власники крамниць бояться, напевне, що масово їх купувати не будуть, адже смаки більшості сформовані діснейлендом.

Комментарии (16)

Редактор новин | 2010-11-23 19:59

Тему потворних образів, які пропонує нашим дітям західна так звана "культура", розкривали російські телевізійники. Але відносно мультфільмів.
Їх передачі можна побачити на youtube.com якщо знайти по заголовкам, наприклад:
- "Влияние мультфильмов на детей",
- "Влияние на детей порнографии и американских мультфильмов",
- "Влияние мультфильмов и СМИ на детей" тощо.

Ответить | С цитатой

Микола Джеря | 2010-11-22 23:44

Інша річ: приваблива дівчина!

Ответить | С цитатой

Вікторія | 2010-11-22 21:33

Зміню, але поки що не підібрала нове.
Це ж фото мені подобається - воно концептуальне.

Ответить | С цитатой

Микола Джеря | 2010-11-21 12:07

Вікторія, зменіть Ваше фото!

Ответить | С цитатой

читачка | 2010-11-19 13:58

Барбі стала праобразом всіх інших сучасних ляльок - і Братс, і Вінкс також. Бо до її винайдення не існувало ляльки, що була б схожа не на дитину, а на дорослу привабливу дівчину.
Щодо існування суто українських іграшок - вони є, але їх частка на ринку порівняно не велика - набагато більше імпортних. До того ж імпортних не тільки за способом виробництва, а й за духом: як писала авторка, відчувається засилля чужоземних образів - шреків, мікімаусів тощо.

Ответить | С цитатой

Інна | 2010-11-18 12:46

Пардон, але не погоджуюся!
По-перше, як мати 8-річної панночки, маю сказати, що з Барбі зараз ніхто не грається. Як просвітила моя донька: мамо, та ти що? Хто ж її візьме, це не модно давно!
Суті це не міняє, в принципі. Замість Барбі стали схожі на них Братс, а потім - Вінкс. Але все ж таки давайте будемо точними в деталях. :)
Друге - дерев"яних іграшок і іграшок вітчизняних зараз дуже багато. Це знову-таки кажу як мама і як хресна 3-х діточок різного віку.
Для найменших можна придбати і дерев"яні кубики, і іграшки, що рухаються (як у нашому дитинстві були). Ще є м"які текстильні кубики, текстильні книжки, які не рвуться.
Для трішки старших - безліч розвиваючих іграшок із паперу та текстилю. Шнуровки, царапки, різного роду саморобки із гіпсу. Майже всі що я бачила - за сюжетами українських казок.
Для ще старших - українського виробництва набори типу "Юний хімік", "Юний біолог" і т р. Продаються, до речі, у всіх магазинах іграшок + у магазинах канцелярії. Купувала своїй, знаю.
Не кажучи вже про українські книжки і книжки українською мовою для дітей! Очі розбігаються. Буквально пару тижнів тому придбала хресникам чудові енциклопедії про комах. Переклад, але якісний, зроблено на совість, читати цікаво.
Про м"які іграшки. Підійдіть до Ниви і запитайте, чийого виробництва там ведмедики. Чернігівські, сертифіковані і з нормальних матеріалів. Можу показати, де продаються.
То в чому проблема?

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: