Високий Вал

Последнее обновление 21:25 воскресенье, 16 июня

Укр Рус

Виктория ГАВРИК

Журналіст

Освіта - привілей для "еліти"?

 

Сьогодні в різних містах України студенти влаштували акції протесту. На цей раз вони відстоюють права на доступну та якісну освіту, які можуть бути відібрані, якщо ухвалять закон «Про вищу освіту» (проект закону подали депутати від Партії регіонів Максим Луцький, Олександр Єфремов і Сергій Ківалов, бютівець Олексій Логвиненко, литвинівці Олег Зарубінський та Ігор Шаров і комуністка Катерина Самойлик. Фактично ж, як пишуть ЗМІ, розробляло його Міносвіти Дмитра Табачника).

Цей законопроект ще раз демонструє, що замість того, щоб вирішувати справді нагальні проблеми освіти, влада намагається остаточно позбавити вузів автономії, а саму вищу освіту перетворити на привілей для обраних.

По-перше, законопроект передбачає скорочення держзамовлення на 42 відсотки. Тобто кількість безкоштовних місць у ВНЗ значно зменшиться, а це означає, що у дітей із незаможних родин практично не буде можливості отримати вищу освіту.  Також закон відбере право у студентів-заочників і вечірників вчитися безкоштовно.

По-друге, ціна за навчання, відповідно до законопроекту, зростатиме залежно від інфляції.

Ще законом пропонується вимагати від вишу певну кількість студентів - в університеті має бути не менше шести тисяч студентів, в академії – не менше трьох, в коледжі – не менше тисячі. У світі тип університету залежить від кількості докторів та кандидатів наук у ньому, тобто від кваліфікованих працівників, від потужності наукової бази, а не від кількості студентів.

Ось такий законопроект активно просуває влада, між тим як реальні проблеми освіти лишаються невирішеними.

Ну що буде, якщо освіта стане дорожчою? Менша кількість випускників вступатиме у ВНЗ, відповідно, університети недоотримають студентів. Підуть скорочення серед викладачів. У зв’язку з демографічною ситуацією, абітурієнтів і так з кожним роком стає менше. Тепер навчатимуться ті, у кого є гроші і пільги. Стане ще менше.

Чи збільшиться платня за роботу викладачів, якщо освіта стане дорожчою? У більшості з них зарплата не вища за 1200-2000 гривень. Залежно від стажу та звання. Щоб вижити, педагоги працюють у кількох ВНЗ одночасно, беруть репетиторство – тобто тягнуть додаткове навантаження. Їх робота сьогодні надзвичайно забюрократизована: від них вимагають складати звіти, програми, іншого типу документацію. На це йде чи не більше часу, ніж на підготовку до лекцій та наукову роботу. А це позначається на рівні наданих ними послуг.

Якщо освіта стане дорожчою, чи простішою стане процедура захисту дисертації? Адже у наш час не достатньо написати наукову роботу, потрібно ще викласти чималі кошти (десятки тисяч), щоб пройти всі необхідні процедури захисту. Без цього лежатиме ваш геніальний науковий доробок в столі, а ви не зможете конкурувати на ринку праці з тими, кому звання кандидата наук присвоєно.

Тож які питання вирішує розроблений шістьма депутатами законопроект? Питання скидання освіти, як зайвого баласту, з борту державного бюджету? Питання наповнення бюджету грошима тих, з кого можна вичавити за освіту? Питання зменшення кількості фахівців з вищою освітою? Покращання життя, як то кажуть, триває...

Комментарии (9)

Mildred | 2011-10-05 06:43

Superior thniikng demonstrated above. Thanks!

Ответить | С цитатой

Mildred | 2011-10-05 06:43

Superior thniikng demonstrated above. Thanks!

Ответить | С цитатой

Mildred | 2011-10-05 06:43

Superior thniikng demonstrated above. Thanks!

Ответить | С цитатой

Travon | 2011-10-03 19:20

This site is like a clsasroom, except I don't hate it. lol

Ответить | С цитатой

Travon | 2011-10-03 19:20

This site is like a clsasroom, except I don't hate it. lol

Ответить | С цитатой

Travon | 2011-10-03 19:20

This site is like a clsasroom, except I don't hate it. lol

Ответить | С цитатой

A007 | 2011-02-21 17:24

Вікторія, а Ви вважаєте, що зараз освіта бескоштовна? Справа не в законі, хоча той же закон Табачника заганяє її в глухий кут.
Вишів де немає хабарів одиниці, наприклад моє рідна Могилянка. Хоча скрізь зустрічаються порядні та чесні викладачі.
Скорочувать держзамовлення звичайно треба, але обережно. Наприклад, в провідних вузах цього робити не слід. Що ж до Чернігівських, то це може навійть і необхідність, адже вступник до вузу має мати знати профільний предмет хоча б на 4
Що ж до кількості студентів, то звичайно маячня, головне не кількість, якість

Ответить | С цитатой

Горожанка | 2011-02-21 15:11

В ФРГ высшее образование - бесплатное. Уровень жизни - сами знаете. В Украине... Тоже знаете.
За деньги покупают дипломы, а не ЗНАНИЯ. Поэтому качество будущих специалистов - проблема ГОСУДАРСТВА, на которое они потом якобы "работают".

Ответить | С цитатой

маршал Тіто | 2011-02-04 00:17

Судячи з кількості нобелівських лауреатів з різних країн - ще ні. Судячи з величезної кількості вищих навчальних закладів в Україні - так.

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: