Високий Вал

Последнее обновление 21:25 воскресенье, 16 июня

Укр Рус

Геннадий Максак

керівник аналітичного центру "Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень"

Граблі для ЄС або знову посередництво замість співробітництва?

 Глави зовнішньополітичних відомств країн ЄС 27 квітня в Люксембургу прийняли рішення про направлення до України медіаційної групи, яка має на меті помирити два ворогуючі політичні табори Ющенка і Тимошенко. До групи мають ввійти представник Чехії, як країни, яка наразі головує в Раді ЄС, та відомі активісти ЄС Хав’єр Солана та Беніта Ферреро-Вальднер. Таку пропозицію пролобіювали представники Польщі та Німеччини. Хоча дата ще не встановлена, але на цю групу покладають неабиякі сподівання.
Сумно, що в Брюсселі так і не зрозуміли, що медіація при кризових явищах – це лише спроби (не завжди адекватні) щодо тушіння пожежі, не намагаючись знайти спосіб запобігти її появи в майбутньому.
Спочатку була Грузія в серпні 2008 року, коли зовнішньополітичний ступор ЄС намагались замаскувати під вдале посередництво Ніколя Саркозі. В січні 2009 року при черговому загостренні газового конфлікту між Україною та Росією посередником вже був прем’єр-міністр Чехії (на той час при офісі) Мірек Тополанек. Нещодавно до Молдови навідувались представники ЄС з тією ж метою … хоча з певним запізненням.
Тепер знову Україна. Напевно, не зрозумів шеф Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу, коли пан Ющенко йому без надлишкової дипломатичності зауважив, що на цьому фронті ніяка медіація вже не допоможе. Пацієнти знаходяться в стабільно важкому стані якщо мова йде про спільність дій. І унісонні посмішки і підписи ВАЮ та ЮВТ під час березневого розгляду подальшої долі української ГТС є не виключенням, а, скоріш, підтвердженням тези.
Цікаво в цьому контексті, що ЄС вперто продовжує імітувати діяльність, замість реальної спроби включитися в гру і спробувати реально вплинути на хід подій в регіоні Східної Європи. Один з варіантів вектору прикладання європейських зусиль, проект «Східне партнерство», з амбіційної ініціативи перетворився на безвиразну зовнішню політику ЄС, нейтральну не тільки для бюджету ЄС, але й в сенсі пропозиції реальної додаткової вартості потенційним партнерам на Сході. Вже до офіційного старту Східного партнерства, його окремі компоненти та механізми визивають великий сумнів з точки зору можливості їх ефективної операціоналізації.
Але, цілком можливо, що я помиляюсь і медіаційна група з ЄС приведе до тями Віктора Андрійовича та Юлію Володимирівну, які ж відразу схаменуться і разом виведуть український човен з кризи…
Ну що ж… Успіхів європейським колегам!


 

закрытьДобавить комментарий: