Високий Вал

Последнее обновление 16:50 вторник, 2 апреля

Укр Рус

Павел ПУЩЕНКО

Чернігівський освітній Центр "Ініціатива", голова Ради

09.12.2008 14:50 Павел ПУЩЕНКО

КОРУПЦІЯ В ЗМІ

На навчанні в «Могилянці» вчора в нас пройшла фокус-група, щодо корупції в ЗМІ. Присутні журналісти відомих видань, як то «Кореспондент», «Коммерсант», «Українські новини» та інших, ділилися своїми думками щодо заявленої теми.

Тож форми «корупційної» діяльності можуть виявлятися в різний спосіб. Але всі вони зводяться до того, що в ЗМІ з'являється матеріал, що є певним чином пролобійований зовнішнім чинником, а не редакційною політикою.
 
Всі зійшлися на думці що позиція медіа часто визначається засновником чи власником. Також «джинсовий» матеріал може потрапити до ЗМІ через редактора відділу – коли фінансові вливання ідуть «напівофіційно» - матеріал не маркується як рекламний, але гроші (чи інші бонуси) редакція за нього отримує. Щодо цього шляху потрапляння «джинси» думки розділились: деякі вважали це нормальним явищем в сучасній журналістиці, мовляв, головне щоб матеріал був цікавий. Інші виступали проти, мотивуючи, тим, що це теж корупція.
 
Найбільше чого бояться і з чим борються редактори видань – це коли журналіст сам намагається проштовхнути в медіа заказний матеріал в обхід керівництва та редакції. Відповідно всі гроші (чи інші бонуси) в такому випадку залишаються в кишені журналіста. Відповідно це дуууже не подобається редакції J.
 
Як повідали столичні колеги, сьогодні з журналістами провідних видань дуже тісно працюють PR-агенства бізнес-структур, що в різний спосіб намагаються досягти лояльності як редакцій так і окремих журналістів. Для цього «піарщики» дарують редакціям подарунки, запрошують журналістів в прес-тури наприклад до Домінікан тощо. А наскільки етично допустимо приймати подарунки кожен визначається сам: для одних це загалом не прийнятно, для інших залежить від розміру «дарунку», треті з радістю це приймають, омовлюючись, що це не впливає на якість їх матеріалу.
 
Часто виникають суперечки між рекламним відділом видання та журналістами. Рекламщики просять зм'якши тон інформації коли мова йде про великих рекламодавців. Але одне (реклама) не має заважати іншому (редакційній політиці) – переконані самі журналісти. У виграші залишається те видання, що не ведеться на умовляння рекламщиків.
 
Загалом ситуація далека від етичних стандартів журналістики про які йдеться в підручиках. І мінятися вона радикально, схоже, не збирається, особливо зважаючи на сьогоднішній фінансовий стан ЗМІ. Багато медіа просто закриваються через фінансові трудощі – тож «джнса» сьогодні може тільки розквітати на благодатному грунті економічної кризи. Це до речі, проглядається на сторінках чернігівських газет, які ще донедавна не дозволяли собі ставити відверто замовний матеріал без літери «Р»  
 
Що стосується надто чесних журналістів які активно виступають проти заказухи в ЗМІ такі теж є. Ініціатива Єгора Соболева була широко відома, але сьогодні він не працює на жодному всеукраїнському виданні, намагається бути незалежним. Мабуть надто чесні журналісти ще не затребувані в українських ЗМІ.
 
P.S. До речі, пролунала інформація, що БЮТ скуповує регіональні ЗМІ по всій Україні. З огляду на ситуацію з «Деснянською правдою», ці чутки не виглядають такими вже безпідставними.
 
 
 

Комментарии (3)

abc | 2008-12-13 18:13

Що читати визначає народ. І ті, у кого руки "криво" стали, вже коли і вигідно буде чесно писати, не зможуть цього робити. Їхній шлях - на смітник непотребу.

Ответить | С цитатой

Павло | 2008-12-10 14:53

Думаю рекламодавці чудове це розуміють Але якщо в інренетіможна залишити камент що це очевидна заказуха, то всі інші види ЗМІ людина сприймає сама і одні здогадаються, а інші "схавають" тему. Тож на це і розраховують рекламодавці та то шо більшість схавають

Ответить | С цитатой

Сергій | 2008-12-10 14:31

Цікаво, ці скажімо так - "підпільні" рекламодавці самі-то розуміють, що читача не надуриш? Вони ж навіть на авторський матеріал скоріше будуть волати, що стаття замовна.

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: