Високий Вал

Последнее обновление 21:25 воскресенье, 16 июня

Укр Рус

Петр АНТОНЕНКО

журналіст

20.09.2013 09:02 Петр АНТОНЕНКО

Що відбувається в газеті "Сіверщина" і "Просвіті"?

     «Нічого»— ось моя відповідь на цей момент, тобто хочу сказати, що я жодним чином  зараз не буду давати відповідь на запиттання, винесене в заголовок. Хоч, зрозуміло, міг би  сказати багато що. Але не лише не буду, а  й закликаю всіх, весь загал утриматися зараз від будь-яких суджень на цю тему, якщо не знаєш, про що говориш. Тобто, я не закликаю «закрити» тему, та це й нереально, надто вона гаряча, але пропоную, якщо журналіст, загалом автор щось пише, в медіа,  має говорити те, що достеменно знає. Це ж стосується і читачів, які беруться щось коментувати в Інтернеті.   Бо надто складна ця ситуація і вона зараз у стадії пошуку виходу з кризи. І вихід цей має знайти винятково Товариство «Просвіта».

   За яким правом я виступаю з цим зверненням? Може, не всі знають, що я є членом Головної Ради Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, а це вищий керівний орган Товариства, який обирається з`їздом. І на останньому з`їзді в суботу я був знову обраний членом Ради. Також я маю повноваження від керівництва Товариства на сприяння в розв`язанні кризи в обласному об`єднанні «Ппросвіти»: ці повноваження я отримав ще перед міською і обласною конференціями і вони чинні й зараз, бо ситуація ще більше загострилася. Так само, зрозуміло, я маю що сказати на ці теми і маю право закликати до мовчання, бо разом з однодумцями з Руху і «Просвіти» понад 20 років тому створював цю знамениту газету «Сіверщина» і майже 13 років був її редактором. І тим паче, пропоную всім заспокоїтися, вгамуватися. Бо все, що відбувається, — внутрішня справа «Просвіти».

     Розумію¸що пристрасті особливо спалахнули після публікації, яку зробив у  номері «Сіверщини» за 12 вересня сам Василь Чепурний, голова обласної «Просвіти», законний,  легітимний редактор газети «Сіверщина» (не граюся в ці терміни — головний, просто редактор чи ще якийсь редактор — йдеться про керівника газети),  адже  призначати і звільняти  редактора має  винятково обласна «Просвіта», рішенням правління чи конференції, як єдиний засновник, тобто господар газети. Досить  навести вже перше речення цієї публікації «Дякую. І—допобачення!»: "Через обставини, які бувають сильніші за нас самих, можливо, я піду з посади головного редактора газети «Сіверщина». Цілком зрозумілий резонанс, який викликало це в тісному чернігівському медіальному і просвітянському середовищі. Цілком резонні запитання до автора: що сталося?
   Публікація цієї замітки в найпопулярнішій нашій Інтернет-газеті «Високий Вал» викликала вже в перший же день близько 800 прочитань, дуже швидко їх кількість перевалила за тисячу  і пішов  потік коментарів. Слідом підключився сайт «Події і  коментарі», де ця замітка вже дійсно була  подана  з коментарями, а вчора  тут  з`явилася вже візагалі доволі категорична публікація.  Підключився і  сайт «Хвиля Десни»,  там уже подано  два чисто авторські матеріали з доволі категоричними судженнями.  Аж 7 матеріалів  ( в основному, передруків) дав сайт газети «Сіверщина», до останніх днів ще повністю підконтрольний тому таки Чепурному. А в коментарях  на сайтах  взагалі  повна стихія суджень, версій, чуток і пліток.
   Так от, я зараз закликаю всіх  утримматися від всього  цього означеного, особливо коли не знаєш, про що говориш. Не тільки тому, що  деякі автори і   коментатори, не знаючи й десятої долі ситуації, беруться азартно мудрствувати на всі теми і лади. А й тому, що сіється і відверта дезінформація. Сіяння і множення чуток — це прикро, відверта, свідома «деза», тобто брехня,— це взагалі недопустимо.
   Конкретніше — прошу всіх утриматися від будь-яких велемудрих «тверджень»  на адресу всіх, хто так чи інакше включений в цю непросту ситуацію, будь то Василь   Чепурний, будь то інвестори і політики Лазар та Аверченко., якщо, повторю, достеменно не знаєш, про що говориш.
    Хтось скаже, що дивно мені, журналістові, який завжди ратував за свободу слова, закликати когось стулити рота. Але не треба плутати свободу слова зі свободою словес, свободою розпускати язики. Розумію, що цей заклик подіє далеко не на всіх. Може, треба було б зробити його раніше, але події розвиваються надто швидко і непередбачувано. Тому, на превеликий жаль, багато що вихлюпнеться вже і в друковані медіа, на телеекрани. А щодо Інтернету, який дає найбільшу свободу слова, то тут уже буде її повний розгул: надто багато охочих, сховавшись за псевдонімами, торочити, що прийде на язик, а часто і свідому неправду.
   Повторю, все це — внутрішня справа Товариства «Просвіта», її обласної організації. Просвітяни, патріоти не будуть байдуже спостерігати за тим, що коїться, на радість ворогам України і демократії, які прагнули б розвалити все до пня і потім ще й виставити нас, українців, на посміх:  мовляв, дивіться, вони вміють лише чваритися.
   То ж з не дуже великою надією, але все ж закликаю всіх: стримуйте себе в словах і словесах. 
                                                                  
  
 

Комментарии (37)

пуся | 2013-09-23 14:40

якби газета була секретною тільки для членів просвіти тоді да які коментарі. але ж газета для всіх. отож і обговорювати всі мають право. василь відштовхнув свого часу вас від керма тепер штурхонули його. все закономірно. нічого від вас - це боягузство. розставте крапки над і визнайте правду і розкажіть. інакше чим ви кращі за всіх тих райкомівців з якими воювали чи вдавали що воюєте?

Ответить | С цитатой

911 | 2013-09-21 15:53

Слушна думку - вимагати зміни назви газети. Хоча авторське право на назву не зареєстроване... Але боротися треба. Кілька років тому одна заїжджа хвацька дама хотіла поцупити газету "Деснянська правда" - четверо журналістів не змовчали, піднялися на боротьбу. В результаті - у липких руках застрягла лише "Черниговская неделя". А "ДП" відбили. Звісно, жодними чином не порівнюю ці газети з "Сіверщиною". Лише нагадую історію прихватизації ЗМІ.

Ответить | С цитатой

М. Боюра | 2013-09-20 20:43

Пане Антоненко,"так звану громадськість"насамперед турбує те, що "Сіверщина" прихвачена групою не дуже гречних бізнесменів і нашу газету - єдину в області! - вони просто зроблять прокладкою. Якщо у нас "Просвіта" дієва, вона має відстояти право не тільки просвітян, а і всіх поважальників газети.

Ответить | С цитатой

Експерт | 2013-09-20 20:16

911, вірогідно, що немає ні якого договору між засновником газети і видавцем ТОВ. Від цього усі проблеми, які неможливо вирішити юридичним шляхом, тільки по понятяям. Понятія у хзяїв видавця виявилися більш сучасними і прагматичними. Так загинула остання газета, народжена громадою буремними часами боротьби за незалежність і демократію не тільки в Чернігівській області, але й в Україні.
Єдине, що може вимагати громадськість - змінити назву газети і не вводити людей в оману.

Ответить | С цитатой

911 | 2013-09-20 18:27

У газеті головний не засновник, а ВИДАВЕЦЬ. Адже коштами оперує саме він. Звісно, якщо у засновника є гроші, то він стає сам собі видавцем. Але це не той випадок. Засновник газети (Просвіта)і редактор пішли на те, що уклали угоду з іншим грошовитим видавцем (не тим, що був із часу заснування видання)і фактично стали частиною ТОВ РВЦ "Сіверщина". Думаю, текст цього договору мало хто бачив. Але, за логікою і укр. практикою, умови подальшого життя диктує ВИДАВЕЦЬ. Можливо, і зміна редактора виписана так, що його можна звільняти не одним способом, а кількома. Юридичні тонкощі наші люди починають осягати тоді, коли вже пізно...

Ответить | С цитатой

Автор | 2013-09-20 11:59

Я повністю за те, щоб була сказана правда, але прошу так звану громадськість не робити похапливих висновків, не маючи достовірної інформації. Наприклад,стосовно того, хто винен чи винні в так званому рейдерстві. Саме громадськість, конкретно "Просвіта", міська і обласна, і мають розібратися в цій ситуації. І не в тіні, а гласно.

Ответить | С цитатой

Експерт | 2013-09-20 10:43

Відбулося звичайне рейдерське захоплення розкрученого медеаактиву, яке було народним виданням і досі виживало тільки підтримки завдяки громадянського суспільства.
Пан Петре пропонує всю гидоту від свого земляка перевести в тінь, закрити від громадськості, тобто перевести у бізнес площину щоб вирішувати все по понятіям.
Саме цього і чекають "прихватизатори".
Для них розголошення правди буде повною поразкою.
Звісно, постраждає і "Просвіта", але це буде очищення і вирок усім так званим "незалежним" ЗМІ в цій олігархічній державі.
Шкода, що Пан Петре не став в цій публікації (свідомо чи ні не знаю) на бік громадськості.

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: