Високий Вал

Последнее обновление 19:28 пятница, 10 мая

Укр Рус

Петр АНТОНЕНКО

журналіст

17.02.2010 12:52 Петр АНТОНЕНКО

Перший крок до демократії

                                Вибори  -- школа демократії 

    В столичній інформагенції  УНІАН пройшла прес-конференція представників громадськості південно-східних регіонів України щодо масштабних фальсифікацій на виборах команди Януковича — якраз у тих областях, які й дали перевагу в голосах кандидатові регіоналів. У заході взяли участь Тарас Жуков, Сергій Пасхалов, Ігор Сокольченко, Михайло Соколов (Дніпропетровськ), Пилип Квітка (Крим), Анатолій Хорошайло, Олеся Прокоф’єва, Кирило Іванов (Запорізька область). Серед учасників прес-конференції — члени окружних і дільничних виборчих комісій, депутати місцевих рад, представники від кандидата в президенти Юлії  Тимошенко. Взяв участь також народний депутат України з фракції БЮТ Сергій Власенко. Він доповнив сказане про три названі регіони тим, що коїлося на виборах в Донецькій області.

    Висновок присутніх був однозначний: в південно-східних областях представники  Партії регіонів вчинили масові фальсифікації  в другому турі голосування , які суттєво вплинули на його результат.   Мова йшла не лише про порушення у веденні виборчої агітації або про те, як проводилася “мобілізація ” виборців на голосування. Щодо останнього, тобто масованого підвезення  до дільниць,  то важко було провести грань, де це виглядало, як “допомога виборцям” дістатися  на голосування, а де  супроводжувалося підкупом громадян або їх залякуванням. І наслідок таких “десантів” був далеко не дріб’язковим: по одній лише Дніпропетровській області подібним чином було доставлено до дільниць десь 500 тисяч виборців. Не менше й по Донецькій.

   Але якщо стосовно таких методів ще можна вести якісь дискусії, то було оприлюднено численні факти грубих порушень, які явно поза межами закону. Сергій Пасхалов повідомив, як на виборчій дільниці голова дільничної комісії самочинно і одноосібно заносив виборців у список в день голосування. Вже  сама ця норма про занесення в списки  самою комісією більш ніж сумнівна, а що вже казати,  коли це робилося навіть не колегіально, комісією, а одноосібно. Результат — немало виборців, звичайно, таких, які були потрібні регіоналам,  проголосували  двічі. Ще масштабніше порушення навів К.Іванов. Голова одної з окружних виборчих комісій Дніпропетровська так само одноосібно  приймав протоколи дільничних комісій, що є одним з найгрубіших порушень закону, адже ці протоколи приймаються  винятково колегіально окружкомом. Між тим, голова  ОВК  прийняв  протоколи аж 50-ти дільничних комісій, самочинно вписуючи в протокол ОКВ “результати  голосування” на цих дільницях. Писав, що  хотів. А член окружної виборчої комісії одного з округів Криму П.Квітка  повідомив, як голова ОВК просо забрала з собою печатку комісії і поїхала з нею в Київ, повезла в ЦВК  документацію комісії з підсумками голосування. Це при тому, що печатку взагалі заборонено виносити з приміщення  комісії. Але з печаткою в кишені, видно, протокол голосування здавати вигідніше.

    В Мелітополі на Запоріжжі, розповіла  О. Прокоф`єва, на її дільниці навіть там, де виборці, котрі голосували вдома, пред`являли медичні довідки про неможливість прибути на дільницю, ці довідки в багатьох випадках виявилися фальшивими. Від них відмовилися самі лікарі, які, начебто, видавали ці папери. Не кажучи вже, що на так званих “довідках” не було  ні номерів, ні дат.

    Народний депутат С. Власенко повідомив, що коли   представники  БЮТ добилися  перевірки на одній з дільниць округу № 44 в Донецькій області, кого ж  саме комісія занесла в додатковий список у день голосування, то  виявилося, що більшість з цих людей значаться в обох списках — і в цьому додатковому, і в основному. Тобто, виборці отримали по два бюлетені і голосували  по двічі.

    Там, де не вистачало й таких  методів, вдавалися ще до брудніших.  Коли через суд представники БЮТ добилися перерахунку голосів на деяких дільницях   Криму, виявилося, що бюлетені з голосуванням за Юлію Тимошенко просто перекладали в папку голосів за Віктора Януковича. Причому, не один чи два бюлетені: кількість таких сфальшованих голосів сягала від 1 до 8 відсотків.

    Не варто й перебільшувати роль міжнародних спостерігачів на наших виборах. По-перше, їм важко було збагнути, наскільки недемократичним є сам наш закон про президентські вибори та ще й численними його спотворенням і “трактуваннями”. По-друге, їхній  контроль  за  дотриманням навіть такого   закону був більш ніж ілюзорним. Ось факти. На мільйонне місто Дніпропетровськ, де аж  6 виборчих округів (стільки, як в багатьох областях) і  де було 469 виборчих дільниць, прибуло…дві групки  міжнародних спостерігачів по три чоловіки в кожній. Про яке спостереження і контроль мова!

    Відповідаючи на запитання журналістів  стосовно фіксації  названих і багатьох подібних фактів, учасники прес-конференції повідомили, що всі такі порушення задокументовано, складено відповідні акти, є зйомки на відео, є свідки, в тому числі виборці, члени комісій, які дали свідчення і готові дати ці покази в судах. І загалом БЮТ,  виборчий  штаб Юлії Тимошенко  готовий до перерахунку голосів на всіх виборчих дільницях, щоб встановити справжній результат голосування громадян. України.    

                                                А що   далі?

    Центрвиборчком  у неділю похапцем оголосив результати виборів. Тобто вже через день після отримання останнього протоколу з окружних комісій, при незавершених судових розглядах по багатьох округах.  Але заяви, про які йдеться нижче, зроблено ще не Президентом і  навіть  до оголошення результатів виборів. Зате одразу по завершенню другого туру.  Нічого несподіваного у цих заявах Януковича, де йдеться,  по суті,  про зраду національних інтересів України,  нема. Дивує хіба що  поспішність і  відвертість цих випадів.  Отже…

    ГАЗО-ТРАНСПОРТНУ СИСТЕМУ — РОСІЇ. Як і прогнозувалося, одним з перших кроків нової влади стане спроба передачі газотранспортної системи  України в управління міжнародному газовому консорціуму, тобто практично  Росії. І Янукович вже озвучив цю ідею, за якою  Україні належатиме лише третина нашої газотранспортної системи, а ще по третині — Росії і зарубіжним споживачам російського газу. Знаючи, як Росія задобрює або шантажує Захід своїм газом, можна не сумніватися, хто буде реальним господарем системи. Одна з мотивація Януковича — Росія, мовляв, тоді відмовиться від будівництва  газогонів у Європу в обхід України, так званих Північного і Південного потоків. Примарна ілюзія. Тим паче, що команда регіоналів і не збирається доводити Європі й тій же Росії переваги нашої газотранспортної системи, а, скоріше, навпаки: чого варта заява Януковича, що Україна сама повинна взяти участь у здійсненні тих російських проектів, тобто сама собі вдягати економічний зашморг.

    ВІЙСЬКОВІ БАЗИ — РОСІЇ. Друга резонансна заява Януковича стосується  можливості продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Україні  й після 20127 року. Нагадаємо, що перебування іноземних військових баз на території України заборонено нашою Конституцією. Тимчасовим винятком є базування Чорноморського флоту Росії в Криму, згідно підписаної у 1997 році міждержавної Угоди, розрахованої на 20 років. За цей час Росія мала провести всю роботу по підготовці переведення свого флоту на інші бази, а з території України він мав бути однозначно виведений у 2017 році. Досі це положення не викликало жодного сумніву чи дискусій в самій Україні та й в Росії. І ось  пробний камінь. Проімперська верхівка нинішньої Росії закидає ідею продовжити  базування свого флоту в Україні відомо кому і відомо, з якими сподіваннями. І  ось  уже зазвучали  нотки про обговорення “такої можливості”.

    МОВУ — РОСІЙСЬКУ. Намір впровадити в Україні другу державну мову — російську був задекларований Януковичем відкрито ще  у виборчу кампанію. А чим більше наближався кандидат регіоналів до президентської посади, тим відвертішими ставали  дії україноненависників. На очах оживають  колесніченки,  табачники, й інші їм подібні. Приклад подає їхній лідер, який хутко перейшов в основному на російську. Характерним симптомом стало й прийняте за кілька днів до другого туру рішення Конституційного суду України про скасування постанови Уряду щодо обов’язковості державної української мови у навчальних закладах. Словом, наміри  щодо чергового витка зросійщення сумнівів не викликають.

    СОЦІАЛЬНІ СТАНДАРТИ БРЕХНІ. Якщо дехто з громадян скаже, що питання енергетики, військових баз чи мовні для них далекі від буденних  житейських проблем,  то ось приклад,  ближчий до цих реалій. На тому тижні фракція регіоналів “завалила” прийняття в парламенті закону про підвищення соціальних стандартів. Того, про що регіонали так багато говорили у виборчу кампанію. Отже, кампанія завершилася, про красиві слова й обіцянки можна забути. Щоб якось мотивувати  таке голосування, регіонами пояснили його великою кількістю поправок до закону, які треба розглянути. А на наступному тижні (це значить, на цьому) вони за закон проголосують. Що ж, побачимо. Але навіть якщо проголосують, то від закону до його виконання у нас  буває дуже далеко. Принаймні, навряд чи  прості громадяни  побачать оті обіцяні по 200—300 гривень добавки до пенсій, мінімальних зарплат. Громадяни ці були потрібні в попередні тижні, на голосуванні, а тепер не дуже.

    

    Висновок очевидний. Нічого іншого від команди, яка рвалася до влади, чекати й не випадало. Але на якій підставі регіонами будують такі  плани? Це при уряді, який не відправлено у відставку,   при несформованому ними новому уряді, при відсутності своєї владної коаліції в парламенті. Врешті, при не таких вже й великих повноваженням Президента, урізаних 4 роки тому конституційною реформою. Чи у нас повноваження,  розподіл влади залежить від прізвищ політиків і назви кланів? І, може, у регіоналів уже є в парламенті і проста, і конституційна більшість? Адже деякі з цих їхніх затій явно  виходять за рамки Конституції, скажімо, стосовно мови чи військових баз. Та й  газотранспортна система України захищена законом від її роздачі. То ж чи не рано сідають регіонами верхи на трубу і суспільству на голову? 

 

                              Доповнення про рівень інформації в суспільстві,

                                                       одну з важливих складових демократії

   В одному з попередніх богів я вже писав про роль мас-медіа на виборах. І загалом про рівень наших медіа. Насамперед стосовно рівня інформації в цих засобах масової ІНФОРМАЦІЇ. Є і свіжі приклади. Спробуйте знайти навіть у всезнаючому Інтернеті, заваленому тисячами найрізноманітніших текстів,  дві  інформації дуже важливого плану. Перше. При офіційному оголошенні підсумків президентських виборів   Центрвиборчкомом у неділю було заявлено, що 5 членів ЦВК, включно з обома заступниками голови, підписали підсумковий протокол виборів з так званими окремими думками. Це  дуже серйозно, адже в цих доповненнях, очевидно, йдеться про незгоду членів ЦВК з деякими позиціями більшості комісії.  Риторичне запитання: невже громадяни держави не повинні знати змісту цих «особливих думок»,  адже йдеться про членів, навіть двох заступників голови, найвищого державного органу по проведенню всіх виборів у державі. А тепер спробуйте знайти тексти цих особливих думок. Навіть «канал чесних новин»,  5-й канал, який ще називають «каналом чесних новин Порошенка», обірвав на півслові  пряму трансляцію того засідання ЦВК, як тільки дійшло до цих особливих думок. До речі, на тому засіданні ж була  сила-силенна журналістів. Хто і через які медіа оприлюднив ці особливі думки ?

  Друге. Виявляється, є маловідома загалові постанова ЦВК   № 197 від 1 лютого ц.р. про те, що всі так звані додаткові списки виборців, тобто ті, куди заносилися виборці в день голосування на дільницях, дільничні комісії мають протягом 15-ти днів передати в  органи державного реєстру. Мотивація — для внесення поправок у списки для наступних виборів. Запитується: нащо така поспішність, коли до наступних виборів ще не один місяць і коли ще не завершено виборчу кампанію? Невже це для того, щоб замести сліди? Адже в цих додаткових списках було зафіксовано чимало фальсифікацій,  зокрема, подвійне голосування, занесення в списки без заяв або з фальшованими заявами. І витребувати ці списки для перевірки вже неможливо до завершення виборчої кампанії, тобто до інавгурації президента. Що відомо в наших медіа про цю постанову і про передачу списків у органи реєстру?

   Може виникнути запитання: а чого ж про це мовчить сторона, яка програла вибори і яка заявила про масові фальсифікації? Тобто БЮТ.  Чому б їм не оприлюднювати все це, наприклад. ті ж особливі думки? До речі, обидва заступники голови ЦВК, і Магера, і Усенко-Чорна, обрані до ЦВК від БЮТ. Чому ця політсила мовчить? «Тому що…» як казав 5 років тому один кандидат? Невже тому, що без демократії можна обійтися? Як обійшлися без неї, гуртом спотворюючи влітку виборчий закон. 

   Резюме. До демократичного суспільства нам ще далекувато. Зроблено лише перший крок до нього, і це дійсно є чи не головним результатом президентства Ющенка. А «дорога в тисячу лі починається з першого кроку», як казали у давнину  китайці. Тим і втішимося.                                 

Комментарии (6)

Сергій Соломаха | 2010-02-19 10:49

Сергію Кордику, може тобі твої колеги ще щось підкажуть хто це,мовляв, Павло Максимович Чемериський?
З Сергієм Сол-ха в тебе так класно вийшло, як, мовляв, по писаному, майже по Павлу Чемериському.
Не перевіряв, не чув, не бачив - колеги підказали.

Ответить | С цитатой

ГАК | 2010-02-18 14:04

Позовна заява та документи що подан Ю. Тимошенко до суду за http://www.pravda.com.ua/articles/2010/02/16/4778706/

Ответить | С цитатой

ГАК | 2010-02-18 13:46

ПЕТРО ТИ ПРАВИЙ.
ЧЕМЕРИСЬКИЙ ГАВКАЄ МОВ ЦУЦИК З ПІДВОРОТНІ, МАБУТЬ НАЇВСЯ ЧЕМЕРИЦІ...

Ответить | С цитатой

Павліку кордіку | 2010-02-17 15:46

Павло Максимович Чемериський

С.Кордику, навіщо витрачаєш сили на якогось міфічного "Павло Максимович Чемериський" підійди до свого колеги пана Петра і погавкай... я ктебе вчили в міліції.

Ответить | С цитатой

Павло Максимович Чемериський | 2010-02-17 15:20

Петре Яковичу, не очікував від вас досвідченого та шанованого журналіста безапеляційного гавкотіння, аля соломаха. Чому у у статті ви спираєтесь виключно на плітки та байки? Чому не оприлюднюєте жодного документального доказу, чому не керуєтесь офіційними заявами президента Януковича, а плітками БЮТівського штабу?
Чи можливо вас добре простимулювали?
Цими посилами ви ганьбите саму професію журналіста!

Ответить | С цитатой

Аналітик | 2010-02-17 14:28

Пане Петре, ви забули згадати, що цей "демократичний" закон придумали і протягли через ВРУ н а пару ПР і БЮТ.
Чому журналісти і все суспільство, в т. ч. й ВИ, так нейтрально ставляться до такого вкрай ганебного явища для демократичного суспільства - так званих "технічних" кандидатів, якими на цих виборах від Януковича були Бродський, Противсіх, Ратушняк ?

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: