В напрузі останніх баталій президентської виборчої кампанії минулого тижня було “протягнуто” постанову Верховної Радипро відкладення місцевих виборів, призначених восени рішенням того ж парламенту на 30 травня ц.р.За відкладення виборів, причому, при не встановленні їх нової дати, проголосували фракціяПартії регіонів та, схоже, їхні сателіти, з яких і спробують скомпонувати нову парламентську більшість, — Блок Литвина і частина фракції НУ—НС. Цяподія— в руслі зміни влади, розпочатої президентськими виборами, що й констатували учасники “круглого столу” в агенції Укрінформ. А це були представники громадських організацій, зокрема, голова Комітету виборців України Олександр Черненко, народні депутати, політологи, експерти.
В центрі обговорення опинилися два основні аргументи ініціаторів відкладенні виборів. Перший і головний, конкретний — досі нема Державного бюджету на 2010 рік, а відтак і коштів на вибори. Другий аргумент більш загального плану — недосконала виборча система.
Щодо браку коштів, то присутні зійшлися на думці, щоце не більш як одговірка.Прикро, звичайно, що вже не вперше країнапочинає рік без Державного і місцевих бюджетів.Тим не менше, відсутність бюджету не завадила провести в цьому році півтора завершальні місяці президентської виборчої кампанії, притому, найбільш затратні, з обома турами голосування. Відсутність бюджету, який невідомо коли буде прийнятий, не повинна зупиняти суспільне життя. Врешті, це ж не заважає, наприклад, отримувати зарплати немалій чиновній раті держслужбовців, у тому числі й депутатів.
Дивним виглядає й мотивація стосовно недосконалості виборчого законодавства. Вдосконалювати його можна безкінечно, але це ж не означає відкладення виборів до нескінченності.Багато нарікань на вперше введену на минулих місцевих виборах у 2006 році пропорційну систему, тобто вибори за списками партій і блоків. А її ж вводили, як продовження політичної структуризації суспільства, доповнення до подібної системи на парламентськихвиборах. Що ж, скасувати її, як дехто закликає, можна. А можна й вдосконалити. Скажімо,ввести змішану пропорційно-мажоритарну систему, відкриті списки кандидатів, багатомандатні округи. Є різні прийнятні варіанти. Врешті, якщо пропорційна система видається поганою через слабкість місцевих партійних структур, безлад в партосередках, треба простонавести тут порядок: провести перереєстрацію партій, встановити чітке фіксоване членство, звітність. Така “чистка” пішла б лише на користь та й зменшали б кількість так званих “партій”. Словом, працювати є над чим. Але щоб через це відкладати вибори? Ще й невідомо, на скільки. Бо ініціатори затії пропонують “вдосконалювати ” виборчу систему, цебто відтягувати вибори,хто півроку, хто й рік, до наступної весни.
Але головне навіть не в цих дискусіях. А в абсолютній антиконституційності цієї постанови, якою парламент ще раз показав своє ставлення до Конституції, до законів, які сам же приймає.Всілякі дебати про бюджет та виборчу систему просто зайві, коли відкритиКонституцію України,яка чітко визначила: місцеві органи владни, обрані в березні 2006 року, повноважні рівно 4 роки. Сумновідомими змінами до Конституції, внесеними 8 грудня 2004 року, отою так званою “конституційною реформою”, повноваження місцевих радбуло встановлено у 5 років. Але ці зміни вступили в силу лише з початком повноважень обраної тоді ж, в березні 2006-го, Верховної Ради України, тобто у травні того року, уже ПІСЛЯ місцевих виборів. А на момент вибрів діяла інша норма Конституції, а отже місцева влада була обрана рівно на 4 роки. І термін їїповноважень завершуєтьсяцієї весни, залежно від того, коли 4 роки тому зібралась на першу сесію та чи інша рада, коли приступив до роботи той чи інший голова громади. Отже, максимум, з 1 червня цього року вся місцева влада України стає нечинною. Ось що означає відкладенні виборів бодай на місяць-два, не кажучи вже на бозна-коли. Виникає правовий параліч всієї системи самоврядування України, всієї місцевої влади, будь-які дії, рішення якої можна буде оскаржувати в суді.
Чи розуміливсе це ініціатори затії з відкладенням виборів? Поза сумнівом. Але вкотре вже у нас продемонстровано принцип верховенства не права, не закону, а так званої “політичної доцільності”.
Кому ж “політично доцільний“ такий правовий хаос, такий паралічмісцевої влади?Учасники “круглого столу” відповіли на це питання так: потрібне головним ініціаторам затії —регіоналам. Одразу з кількох причин. Одна з них — на президентських виборах майже дві третини областей віддали перевагу не лідеру Партії регіонів Януковичу, а Юлії Тимошенко. Відтак, декому не дуже хочеться зміцнювати самоврядування. Місцеві вибори дуже ймовірно виведуть на політичну арену, в депутати й голови громад представників нових політичних сил. Крім того, саме в регіонах, на місцевому рівні, підростає нова політична еліта, яка готова прийти на зміну заяложеним політичним обличчям. Всі ці фактори й викликають побоювання у регіоналів та їх союзників за результати місцевих виборів. Звідси й прагнення блокувати наскільки можливо місцеве самоврядування, представницькі органи влади.. Натомість буде спроба, відтерши представницьку владу, посилити виконавчу на місцях — обласні і районні державні адміністрації, адже ті призначаються і підконтрольні президентськійгілці влади.Як сказав один з учасників заходу, “ось вам обіцяне регіоналами у президентськувиборчу кампанію народовладдя “вже сьогодні”.
Але все не так просто. Не мовчатиме місцевий політикум, громадськість. Вже на “круглому столі” представник одної з незалежних профспілок зачитав свій судовий позов до Верховної Ради з вимогою скасувати одіозну постанову про відкладення виборів, якою порушено права громадянина України обирати і бути обраним. Було згадано також рішення Конституційного суду України стосовно спроби Верховної Ради торік відкласти вибори Тернопільської обласної ради: тоді КСУ дав чітке роз’яснення, що парламент взагалі не має права відкладати визначені Конституцією термінитих чи інших виборів в Україні.
Народний депутат від БЮТ Сергій Власенко повідомив на заході, що понад 50 депутатів його фракції, яка не дала жодного голосу за оту постановупро відкладення виборів, подають депутатське подання в Конституційний Суд з вимогою визнати те рішення парламенту неконституційним. І це, зазначив депутат, буде найчіткішим правовим вирішенням питання про місцеві вибори, яких чомусь так бояться деякі політичні сили.
Комментарии (12)
Sara | 2013-12-21 21:15
Apraeciption for this information is over 9000-thank you!
Ответить | С цитатой
Sara | 2013-12-21 21:15
Apraeciption for this information is over 9000-thank you!
Ответить | С цитатой
Tim | 2013-12-20 20:42
Always the best content from these prgiooidus writers.
Ответить | С цитатой
Tim | 2013-12-20 20:42
Always the best content from these prgiooidus writers.
Ответить | С цитатой
Ana | 2013-12-19 09:21
Tonwudoch! That's a really cool way of putting it!
Ответить | С цитатой
Ana | 2013-12-19 09:21
Tonwudoch! That's a really cool way of putting it!
Ответить | С цитатой
Ana | 2013-12-19 09:21
Tonwudoch! That's a really cool way of putting it!
Ответить | С цитатой
неавель | 2010-02-26 11:14
авель
Дуже прикро визнавати але то факт що авель теж чийсь сателiт.
Ответить | С цитатой
авель | 2010-02-25 10:21
Дуже прикро визнавати але то факт що антоненко теж чийсь сателiт.
Ответить | С цитатой
авель | 2010-02-25 10:19
Дуже прикро визнавати але то факт що соломаха теж чийсь сателiт.
Ответить | С цитатой
Страницы: 1 2
закрытьДобавить комментарий: