Високий Вал

Последнее обновление 16:11 четверг, 25 июля

Укр Рус

Роман СЕМЕШКО

Голова ГО “Молодіжна Спілка Юристів”, член партії “Україна Майбутнього”

13.02.2012 18:27 Роман СЕМЕШКО

Міф безоплатної медицини, або як заробляють на пацієнтах в закладах охорони здоров’я Чернігова

Питання надання чи ненадання платних послуг медичними закладами завжди було досить болісним, оскільки саме введення поняття «платні медичні послуги» на фоні задекларованих в нашій державі соціальних гарантій щодо медичних послуг (визначених в статті 49 Конституції України), які слід класифікувати як життєво необхідні за умов масового зубожіння населення, завжди викликало неоднозначну реакцію.

Проте, епопея в цій сфері, що передбачала і відповідні звернення громадян, і перевірки прокуратури, і деякі розслідування журналістів — має довготривалий характер. Не є виключенням і місто Чернігів. Про міф “безоплатної медицини” відомо кожному, але зробимо спробу здійснити правовий аналіз надання “платних медичних послуг” або надання “безоплатної благодійної допомоги” в медичних закладах нашого міста на конкретному прикладі:

03 січня цього року я вимушений був звернутись до поліклінічного відділення Чернігівської міської лікарні № 1 (що розташована за адресою: проспект Миру 44) із скаргами на застуду. Здійснивши попередній огляд, терапевт призначила профілактичне лікування та видала направлення на УЗД органів черевної порожнини та нирок, пояснивши необхідність проходження даного дослідження для остаточного підтвердження діагнозу. Після запису у відповідному кабінеті УЗД мені пояснили, як треба підготуватись до процедури і що треба взяти паспорт та рушник. Про будь-яку плату за вказане дослідження — ні слова.

04 січня, прийшовши на вказану процедуру, я став свідком коли під час здійснення чергових записів пацієнтів на їх питання щодо оплати за УЗД - працівники кабінету відповідали, що це буде коштувати 15 грн. (для бабусі), 25 грн. (для літнього чоловіка). Після того, як мені зробили УЗД, працівник кабінету скромно попросила мене підписати квитанцію (куди заздалегідь були внесені мої паспортні дані) та сплатити в касу “благодійний фінансовий внесок”. При цьому, попросили залишити в кабінеті паспорт і принести фіскальний чек. В принципі нічого дивного при відсутності коштів у лікарні та необхідності виживання у скрутні часи фінансової кризи, але дивно щодо паспорту та суми у квитанції, яку самостійно зазначила працівник кабінету і яка склала 40 грн. Прийшлось сплатити, бо потрібні були результати УЗД — навіщо ж витрачати кошти на ліки, коли не знаєш остаточного діагнозу.

І можливо не була б цікавою ця тема, оскільки досить часто пишуть і говорять про те, що потрібно підтримувати лікарні, але:

1. Навіщо тоді бюджетне фінансування закладів і установ  охорони здоров’я.

2. Чому відсутні приватні лікарні, в які можуть звертатись люди з належним достатком і не виникатимуть будь-які питання фінансового характеру.

3. Чому не має чітко затвердженого переліку платних послуг, наприклад для проходження УЗД, які передбачені чинним законодавством України, а вказані платні послуги “підмінюються” благодійними внесками.

4. Чому не пацієнт визначає розмір благодійного внеску, а представник лікарні і, при цьому, користується незрозумілими критеріями: літня людина — плати менше, а маєш більш-менш здоровий вигляд — чому б не заплатити й 40 гривень.

Дійсно, необхідно визнати, що механізм обліку витрат та калькулювання медичних послуг, які надаються державними та комунальними закладами охорони здоров’я, залишається досить невизначеним через нерегульованість нормативно-правової бази власне платних медичних послуг. Про те, юридичні підстави надання, як “платних медичних послуг”, так і “благодійної фінансової допомоги” в закладах охорони здоров’я чітко визначені. Розглянемо їх.

Так, для врегулювання розглядуваного питання постановою Кабінету Міністрів України ще від 17.09.96 р. № 1138 було надано чинності Перелікові платних послуг, які можуть надаватись державними закладами охорони здоров’я та вищими медичними закладами освіти. Відповідно до зазначеного переліку було виокремлено три групи послуг:

1) лікувально-профілактичного характеру ;

2) іншого характеру;

3) освітньо-супутнього характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.97 р. № 449 було внесено низку коригувальних поправок до зазначеного переліку, а 18.12.97 р. затверджено спільний Наказ Міністерства охорони здоров’я та Міністерства фінансів за № 358/273 «Про затвердження Порядку надання платних послуг у державних (комунальних) закладах, установах охорони здоров’я незалежно від підпорядкування та одержання добровільної компенсації від хворих». Порядок надання платних послуг визначав ряд важливих питань, а саме: організацію платних послуг та контроль за дотриманням вимог до їхньої якості; порядок установлення цін на платні послуги й розміру добровільної компенсації хворими за надані їм медико-санітарні послуги; порядок обліку обсягів платних медичних послуг і зарахування отриманих від цього коштів; порядок використання прибутку від надання платних послуг.

Втім, Наказом Міністерства охорони здоров’я від 08.12.98 р. № 350 було призупинено надання платних послуг відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.11.98 № 15-рп/98. Згідно з тим самим рішенням Конституційного Суду України постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.99 р. № 195 була скасована дія пункту про дозвіл «лікувально- та санітарно-проффілактичним закладам приймати від хворих плату за надані їм медичні послуги як внесення добровільної компенсації» та пунктів 1 і 2 переліку платних послуг (це послуги лікувально-профілактичного та іншого характеру) із постанови Кабінету Міністрів України № 1138.

Згодом, листом Міністерства охорони здоров’я від 03.05.99 № 68/481 «Про застосування платних послуг в охороні здоров’я» були надані роз’яснення щодо можливості надання платних послуг. Фактично нині окремі медичні установи надають медичні послуги консультаційного характеру, визначаючи ціну на зазначений вид послуг за встановленими місцевими органами виконавчої влади прейскурантами державних розцінок на платні медичні послуги.

В той же час, сьогодні у вже оновленій постанові Кабінету Міністрів України № 1138 передбачено право отримувати плату за “Лабораторні, діагностичні та консультативні послуги за зверненнями громадян, що надаються без направлення лікарів” (пункт 13).

Таким чином, за проведення процедури УЗД можна отримувати плату від пацієнтів, але якщо не було направлення лікаря.

 Що ж стосується благодійних внесків, то Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 4 серпня 2000 р. N 1222  “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування” (далі — Порядок).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку “благодійні внески можуть надаватися благодійниками набувачам у грошовій формі для потреб їх фінансування за напрямами видатків, визначеними благодійником,  а також як товари,  роботи, послуги”.

В свою чергу, пукт 3 Порядку передбачає, що “Благодійні внески не можуть  заміняти плату за надання установами і закладами платних послуг за переліками, визначеними в установленому порядку”.

Звернемось до профільного законодавчого акту, що має вищу юридичну силу в даній сфері.

Так, Основи законодавства України про охорону здоров'я (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, N 4, ст.19) в статті 18 передбачають:

Фінансування охорони здоров'я здійснюється за рахунок Державного бюджету України та місцевих бюджетів, фондів медичного страхування,  благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених законодавством (абзац 1).

Медична допомога надається безоплатно за рахунок бюджетних коштів у закладах охорони здоров'я, з якими головними розпорядниками бюджетних коштів укладені договори про медичне обслуговування населення. Особливості укладення договорів про медичне обслуговування населення визначаються законом (абзац 3)”.

Таким чином, в цій історії начебто все зрозуміло з юридичної точки зору. Залишається лише з'ясувати:

1. Що означає поняття “соціальна підтримка лікарні”, яке вказується у квитанціях на надання благодійної фінансової допомоги, наприклад, у Чернігівській міській лікарні № 1?

2. Чи не спрямований такий механізм  на ухилення від податків, хоч лікарні й віднесені до категорії неприбуткових установ?

3. Куди і на що дійно йдуть кошти, отримані від відвідувачів поліклінічних відділень у м. Чернігові?

4. Чи відповідає ситуація, яка склалась в лікарнях м. Чернігова, побажанням діючої влади вищого рівня щодо ефективного запровадження “медичної реформи” в Україні.

Комментарии (644)

kamagra oral jelly india price | 2018-03-30 21:10

kamagra oral jelly deutschland
kamagra oral jelly gГјnstig kaufen paypal
kamagra shop gutschein
kamagra 100
kamagra oral jelly side effects
http://kamagradxt.com/
kamagra in usa kaufen dundee health

Ответить | С цитатой

buy kamagra 100 mg | 2018-03-29 03:41

kamagra 100mg oral jelly suppliers india
kamagra 100mg oral jelly
kamagra store in ny
kamagra oral jelly in australia
kamagra rendelГ©s budapest
http://kamagradxt.com/
ajanta kamagra 100 chewable tablet

Ответить | С цитатой

Robertkig | 2018-02-18 08:11

vlqdpwy

http://www.anokhi-cuisine.co.uk/balenciaga-mini-city-bag-price-630.html
http://www.aziendaagricolaconio.it/960-portafoglio-prada-tessuto.php
http://www.cmdmarketing.co.uk/411-milgauss-rolex-blue.html
http://www.delordsmerchandise.co.uk/964-handbag-burberry-sale.htm
http://www.ligafifaps4.es/544-hermes-womens-belt.html

Oakley Twitch Price
Balenciaga Lune Bag
Oakley Rose Lens
Adidas Superstar Metal Toe Danmark
Tas Branded Merk Fendi

Ответить | С цитатой

ThomasLiads | 2018-01-28 12:54

gttbjyi

http://www.comproroarezzo.it/gallery.php?h=240
http://www.lyxelltolk.nu/092-barbour-northumbria.html
http://www.offertecrociereonline.it/uggs-australia-outlet-282.html
http://www.net101.co.uk/ugg-baby-girl-340.html
http://www.barbourportugal.nu/

Giubbini Peuterey Uomo
Woolrich Kinderjacke Beige
Uggs Bailey Bow
Peuterey Revenge Dw
Canada Goose Hybridge Parka

Ответить | С цитатой

Wilbertsig | 2018-01-25 00:18

lbtrhze

http://www.ps-suresnes.fr/ugg-bottines-femme-700.php
http://www.bar-ten.co.uk/470-nike-football-high-tops.htm
http://www.richardlyonandassociates.co.uk/adidas-originals-stan-smith-white-sneakers-229.htm
http://www.stanshome.nl/nike-air-max-grijs-rood-426.html
http://www.massagenow.co.uk/805-louboutin-fififa.htm

Nike Air Max 90 Grijs Dames
Hollister Hoodie Girls
Adidas Gazelle Black Pink
Uggs Sale Norway
Adidas Zx Flux Cheetah Kopen

Ответить | С цитатой

Sergiomoday | 2018-01-24 21:49

What Is Hygetropin Used For
Do not consume alcohol. Alcoholic beverages acts similar to a depressant within your body, which is often terribly unpleasant for discouraged individuals. The day as soon as you drink you may feel so poor that you begin drinking yet again. You can expect to truly feel more stressed out and disappointed. Stay away from alcoholic beverages and you'll be able to think a lot more clearly.
Ansomone Price
Put money into among those tiny hands-presented wall mirrors much like your dental professional makes use of in the business office. It can assist you to area oral plaque and tarter create-up in locations not available to the human eye and can assist you when you've received one thing stuck somewhere between the teeth. Also you can apply it to examine your mouth for anomalies which could indicate primary health issues.
buy igf-1 india
Include some fun for your clothing collection by wearing pieces with a bit of exciting prints and designs. You could use geometric designed tops or striped designed skirts. You could even wear wildlife printing shoes or polka-dotted clothes. Regardless of whether you wish a classy or an edgy seem, you can find a printing or style to suit your style.
Hygetropin 200iu

Ответить | С цитатой

JeremyGon | 2018-01-22 20:02

ubtrasy

http://www.manoir-de-bellecombe.fr?key=249
http://www.asso-avec.fr/moncler-albizia-121.htm
http://www.mediaart-preservation.dk/canada-goose-vest-herre-tilbud-035.htm
http://www.dreamsoft.be/system.php?foo=81-Parajumpers-Återförsäljare-Malmö.pdf
http://www.emergency-management-expo.nl/054-woolrich-vest-amazon.shtml

Belstaff Jacke Outlet
Gefälschte Moncler Jacken Erkennen
Uggs 45
Parajumper Long Bear Dam Brun
Parajumpers Right Hand

Ответить | С цитатой

Davidduepe | 2018-01-22 19:13

repmmbn

http://www.aktion-cash.de/238-nike-air-max-grau-neon-gelb.html
http://www.sunglassesoutletuk.nu/ray-ban-justin-classic-579.htm
http://www.classic-bikes.dk/074-canada-goose-dame-kensington-parka-tilbud.htm
http://www.unionecostaorientale.it/ultra-boost-498.asp
http://www.newbalancetrainersuk.nu/new-balance-574-beige-pink-219

Woolrich Jas Baby
Reebok Classic Leather Rose
Nike Air Max 1 Essential Heren Schoenen
Nike Run Black
Ebay Uk Timberland Boots Size 9

Ответить | С цитатой

XRumerTest | 2018-01-14 10:04

Hello. And Bye.

Ответить | С цитатой

DonaldWrice | 2018-01-14 04:39

Jordan Shoes Men
Safeguard your seedlings from frost with clay-based planting pots. Early on spring can be a perilous time for any new garden. You wish to get your vegetation proceeding as quickly as possible to make certain a good amount of increase time, but one particular frost can eliminate your delicate seedlings. To protect your very small plants from frost through the night, basically location a compact, upside down clay pot on every single seedling. They will likely insulate from your cold and shield from the blowing wind.

https://www.brandweerwormen.nl/images/bra2/18434-zijn-nike-air-max-hardloopschoenen.jpg

Getting a house is one of the biggest obtain and purchase you may actually make. Even if this isn't your first residence obtain, there are a lot of possibilities available that may be different from the final time you purchased. Take advantage of this write-up as helpful tips for being familiar with how you can get a whole lot on the residence in today's industry.

https://www.cda-apeldoorn.nl/images/cda2/6786-omoda-clarks-heren.jpg

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: