Високий Вал

Последнее обновление 16:11 четверг, 25 июля

Укр Рус

Петр АНТОНЕНКО

журналіст

21.12.2009 22:26 Петр АНТОНЕНКО

Знищені комуністичним режимом

 

    В ці дні —   черговий страдницький ювілей нашої української історії. 75 років тому була перша хвиля розстріляного українського Відродження. Звичайно, можна вести відлік тоталітарного терору і від перших же днів жовтневого перевороту, згадати перші радянські концтабори, врешті, Голодомор 1932-1933 років. Але те. що почалося в грудні 1934-го, в українській історії стоїть осібно. Бо це вже була війна проти самого духу й душі нашого народу, проти його духовної еліти. 
     14 грудня 1934 року каральними органами СРСР були розстріляні за сфальсифікованими звинуваченнями письменники Григорій Косинка, Іван Крушельницький, інші відомі представники творчої інтелігенції. Розстріли продовжувалися і в наступні дні й тижні.
   З нагоди цієї сумнопам`ятної дати Всеукраїнське Товариство “Меморіал”, Інститут національної пам’яті організували на Лук`янівському цвинтарі Києва акцію вшанування розстріляної української інтелігенції. На одній з ділянок кладовища було освячено пам’ятний хрест на місці умовного поховання жертв тоталітарного режиму. Умовного, бо не те що через 75 років, а вже на ранок після нічних розстрілів навіть працівники Лук`янівського кладовища не могли розпізнати місць цих безмогильних, безхресних поховань. Розстріляних закопували у ями там, де по їх останках проходили цвинтарні доріжки, газони. Все старанно вирівнювали, маскували. Так закопували в мерзлу землю цвіт нації.
    Біля пам’ятного хреста було відправлено панахиду. Відбувся мітинг представників громадськості. Ось що, зокрема, говорили промовці.
    Відомий правозахисник, колишній політв`язень Василь Овсієнко : ”Для сталінського режиму зручний момент знищення української еліти настав у грудні 1934 року після вбивства в Ленінграді Кірова. Вбивство це було зовсім не політичним, скоріше провокативним. І вже 1 грудня виходить підготовлена Сталіним постанова про порядок ведення справ “по підготовці та здійсненню терористичних актів”. Тобто, цей терор був поданий як “боротьба з тероризмом”. На все слідство відводилося 10 діб. Участь представника захисту, самого звинуваченого, оскарження вироку — все це не передбачалося. І вирок виконувався негайно після його винесення. Що було цілком в дусі настанов творця радянської держави Леніна. Вке 4 грудня газета “Правда” повідомляє про арешти знайдених терористів”. Такі люди були арештовані і в Україні, зокрема, в Києві, І це були представники української творчої інтелігенції.”
     Доктор історичних наук Сергій Білокінь : “Дехто нині твердить, що, мовляв, уже пізно робити якусь люстрацію, судити тих, хто винен в масових репресіях, Голодоморі. Ні, це не так і це ніколи не пізно. Бо історія продовжується. І ми зараз виходимо на нові випробування у зв’язку з певними політичним процесами.”
     Голова Товариства “Меморіал” Лесь Танюк : “ Людей розстрілювали в Жовтневому палаці і привозили ховати сюди. Маємо жахливі цифри про знищення людей, які були цвітом нації. Знаменита родина Крушельницьких, яких фактично заманили з Галичини сюди і знищили. Це були геніальні юди, вершина мистецтва. Їх було розкидано по всьому світу, від Києва до Сандормоху, від Соловків до Ленінграду. Ясно було, що так звана “справа Кірова” була вигадана ще до його вбивства. А Кіров сказав свого часу :“Треба карати так, щоб на тому світі був великий приріст населення”. Ось так впроваджувалася ця ідіотська ідея, що чим більше вб`єш людей, тим більше принесеш їм щастя. Ідея, яка рівняє коричневий фашизм з червоним. .Але сьогодні ми можемо вдруге ступити в ту ж ріку, якщо до влади прийдуть люди, які не мають історичної пам`яті. То ж   постараймося зробити все, щоб подібне не повторилося.”
Онука Івана Крушельницького Тетяна Крушельницька : “Таке вшанування мало б відбутися значно раніше. Може, отут та яма, де поховані мій дід і його брат Тарас, може, десь поруч? Але належного вшанування цього місця поховання досі не було. Всі бачать, наскільки це непривітне, невпорядковне місце. А хіба ж то не був геноцид, подібний до голодомору ?”
 Академік Ігор Юхновський, керівник Інституту національної пам’яті : “Добре, що нарешті жертви цього терору названі по іменах, що їх будуть поминати. Інститут національної пам’яті буде ініціювати судові справа стосовно злочинців, які нищили люд України. Запам`ятаймо : ми є господарі у своїй Україні і маємо себе вести як господарі.”
      Були й ще не менш схвильовані виступи. Від Всеукраїнського Товариства ”Просвіта” слово вшанування сказав член Центрального правління Микола Оцун. Було те, що промовистіше виступів. На акції була донька Івана Крушельницького пані Лариса Крушельницька. Які почуття переповнювали цю немолоду вже жінку, батька якої розстріляли і таємно закопали ось тут рівно 75 років тому? Пані Лариса ковтала пігулки і ледве могла встояти на ногах. За неї, їхню замучену родину говорила на мітингу донька Тетяна.
      …Схиляють голови свого пломіння свічки біля хреста. Звучить молитва. Вічна їм пам'ять. І недопустімо повторення тих часів, тих трагедій.
                                 х     х    х
 
   Наостанок мушу сказати про дві речі. Перше — це повна відсутність представників влади, і всеукраїнської, і міської. Втім, не зволили вшанувати пам'ять патріотів і деякі політичні сили, що постійно афішують себе як національні, патріотичні й демократичні. І друге. Місце, де довелося встановити пам’ятний хрест, представляє собою задвірки Лук`янівського цвинтаря, більше схожі на смітник. Крім того, з усіх боків місце впокоєння людей оточили будівельні майданчики, роботи ведуться впритул до могил, мало не на самих похованнях. То хто ми тоді такі? Сумно, боляче…
   

Комментарии (114)

Normdancouh | 2016-03-15 21:41

Яркий поднатасканный клеврет по холодильным дизелям заменит запчасти в течении дня и проведет мирный ремонт холодильников Капотня впопыхах в офисе и на дому с договором на всевозможные работы.Усвоить и считать все расценки вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

RaobertBen | 2016-03-15 20:35

Безукоризненный одетый сородич по холодильным дизелям просканирует в течении дня и сделает бутылочный ремонт холодильников Бауманский резво на дому с гарантией на всевозможные запасные части.Ознакомиться и вывести в расход любые расценки вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

Dannielsiz | 2016-03-15 17:42

Резонный подмосковный прислужник по холодильникам заменит плавкий за дешево и осуществит ракетой на дому с полисом на все запасные части. и скачать все цены вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

JohonieTemy | 2016-03-15 17:07

Кондиционный вышколенный сотрудник по холодильным дизелям подбросит за неделю и осуществит железный ремонт холодильников спешно в организации с квитанцией на всевозможные запасные части.Усвоить и списать любые расценки вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

Jeremuyon | 2016-03-15 06:02

Правильный подготовленный холодильщиктоварищ по холодильникам просканирует в течении 30 минут и проведет гладкий ремонт холодильников Атлант без грохота на месте с договором на все работы. и распечатать все цены вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

WilliapmSess | 2016-03-15 05:35

Гарантийный выученный друг по холодильным дизелям приготовит почти даром и проведет скоро в любом помещении с документами на всевозможные работы.Постигнуть и победить все листы цен вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

DerriоckNend | 2016-03-14 04:38

Правильный выученный сотоварищ по холодным системам сделает тестирование за дешево и проведет дымный ремонт холодильников Алтуфьево со всех ног на месте гарантированно на любые запасные части.Постигнуть и содрать любые расценки вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

Wiolliamkn | 2016-03-14 00:31

Легкий понатасканный сподвижник по холодильникам осмотрит за дешево и выполнит яркий ремонт холодильников скоро борзо на даче с договором на любые ремонты.Усвоить и содрать все цены вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

GregooryRef | 2016-03-13 17:26

Нормальный во всеоружии сородич по морозильникам заменит плавкий за копейки и пробьет проходной ремонт холодильников Спортивная торопливо в офисе и на дому с квитанцией на все запчасти.Усвоить и списать все прайсы вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

JuostinVep | 2016-03-12 19:30

Ритмический дрессированный соумышленник по холодильным дизелям заменит компрессор за спасибо и проведет разумный ремонт холодильников Щербинка проворно в офисе и на дому с квитанцией на любые запчасти.Выучить и перебелить любые расценки вы можете у нас на сайте.

Ответить | С цитатой

закрытьДобавить комментарий: